Začepljen odvod tuša je smetnja, posebno ako se to često dešava

Začepljen odvod tuša je smetnja, posebno ako se to često dešava. Bilo da imate višak sapuna, dugu kosu ili nešto drugo (poput plesni) koje vam začepljuju cevi ili uzrokuju neprijatan miris koji se širi iz odvoda tuša, ovo je problem koji ne prolazi sam od sebe i mora se temeljno sanirati.

Na sreću, većina problema sa mirisom i začepljenjem tuša se lako rešava. Postoji nekoliko uzroka mirisa odvoda tuša, zbog čega prvo morate malo da budete “detektiv” da biste saznali šta uzrok neprijatnom mirisu.

Uradite test mirisa

Nagnite se iznad odvoda i brzo udahnite. Ako je miris ustajao, možda vam ispod poklopca za odvod raste plesan. Opipajte poklopac odvoda da vidite da li je labav. Ako poklopac za odvod nije savršeno zapečaćen, taj mali vlažni prostor će biti plodno tlo za plesan.

Očistite poklopac

Očistite temeljno područje oko odvoda. Ako je situacija zaista loša, možda ćete morati očistiti poklopac i kadu starom četkicom za zube. Ukoliko pak ni ovi koraci ne uspeju da eliminišu smrad, vreme je da kupite novi poklopac za odvod.

FOTO: PROFIMEDIA

Očistite cevi

Iako možete izaći i kupiti hemijska sredstva za čišćenje, uvek se možete opredeliti za prirodna sredstva iz kuhinje koja su jeftinija ali i zdravija varijanta.

Sipajte pola čaše varikine u odvod i ostavite da odstoji približno jedan sat. Zatim prokuvajte oko četiri šolje vode i polovinu vrele tečnosti sipajte u odvod.

FOTO: PROFIMEDIA

Ako imate PVC (plastične) cevi, treba znati da ključala voda može izazvati velika oštećenja, zbog čega prvo proverite odvod. U slučaju da imate PVC cevi, koristite samo toplu vodu iz slavine.

Nakon vode prospite četvrtinu šolje sode bikarbone u odvod. Potom dodajte i šolju alkoholnog sirćeta u odvod odmah posle sode. Možda ćete čuti blago šištanje iz reakcije sode bikarbone i sirćeta.

FOTO: SHUTTERSTOCK

Sačekajte nekoliko minuta, a zatim sipajte ostatak ključale (ili vruće) vode u odvod. Završite tako što ćete zagrejati toplu vodu nekoliko minuta. Ovo bi trebalo da otera neprijatne mirise.

Ako miris koji dolazi iz odvoda nije ustajao, problem bi mogla biti sapunica koja ostaje od sapuna. Jedino rešenje je da jednostavno odvod očistite vrelom vodom. Ako se ovaj problem ponovi, nedeljno čistite odvod prolkučalom vodom.

FOTO: SHUTTERSTOCK

Kako da rešite problem začepljenog odvoda?

Opala kosa koja je ostala zaglavljena predstavlja glavni uzrok začepljenja i neprijatnog mirisa odvoda za tuširanje.

Redovno uklanjajte dlake, kako ne biste izazvali veći problem. Dlake isključivo bacajte u kantu za smeće – nipošto u wc šolju.

FOTO: PROFIMEDIA

Proverite P-zamku

Ako iz odvoda osetite onaj neprijatni miris sumpora, verovatno imate suvu P-zamku. P-zamka je cev u obliku slova P, dizajnirana tako da spreči ulazak kanalizacionog gasa u vašu kuću zadržavanjem sa malo vode.

Da biste proverili imate li dovoljno vode u cevi, postavite baterijsku lampu u odvod. Ako vidite vodu, vaša P-zamka nije suva i možda bi bilo dobro da pozovete vodoinstalatera, jer je kvar verovatno nešto drugo.

FOTO: PROFIMEDIA

Međutim, ako je P-zamka suva, sipajte dve čaše vode u odvod i sačekajte sat vremena. Zatim proverite da li ima još vode u odvodu. Ukoliko nema, dodajte još malo, a ako ima, onda bi miris trebao da nestane.

Kako sprečiti povratak neprijatnog mirisa?

Ako se tuš ne koristi često ili je možda u pitanju kupatilo za goste, sipajte 0,2 litre ulja u odvod. Naravno, možete koristiti bilo koje ulje.

FOTO: PROFIMEDIA

Ulje isparava sporije nego voda, zbog čega ćete sprečiti da se neprijatni mirisi ponovo vrate.

BONUS: 👇🏻 🤩 🤩 👇🏻

Najčešća liječnička dilema kod bolova u donjem dijelu trbuha kod žena je radi li se o promjenama na kralježnici ili bolesti bubrega, iako treba spomenuti još neke uzroke, svakako ne nevažne za liječnika, a osobito ne za bolesnicuNajčešća liječnička dilema

Žene se liječniku često žale na bolove u donjem dijelu trbuha, koji nerijetko započinju u području slabinskog dijela leđa, a najčešće šire u donji dio trbuha lijevo i desno od pupka ili u prepone. Bolovi mogu biti izrazito jaki i javiti se na jednoj ili obje strane. Najčešća liječnička dilema je radi li se o bolovima zbog promjena na kralježnici ili zbog bolesti bubrega.

Uzroci bolova se sa sigurnošću mogu razlučiti kliničkim i ultrazvučnim pregledom trbuha. Ukoliko se zaključi da bol ne potječe od kralježnice, odnosno utvrdi da potječe od bolesti bubrega, pristupa se daljnjoj dijagnostici.

Kod ultrazvučnog pregleda bubrega liječnik će uočiti o kakvoj se bolesti radi – upala (akutna ili kronična), kamenci ili pijesak, cista ili tumor bubrega. Najčešće bolesti bubrega su upalne promjene i bubrežni pijesak.

Čitateljicama želim savjetovati da na preglede odlaze preventivno i redovito, jer samo takvim pristupom prema vlastitom zdravlju možete preduhitriti mnoge bolesti koje bi vas mogle iznenaditi u sljedećim mjesecima, odnosno godinama.

Ciste i tumori bubrega

Ciste i tumori bubrega ne izazivaju bolove ukoliko nisu veći od 4 do 5 cm u promjeru. Poznato je da se ciste i tumori bubrega, koji su najčešće zloćudni, slučajno otkrivaju na ultrazvučnom pregledu trbušne šupljine.

Upale bubrega

Bolovi zbog upale bubrega najčešće su praćeni povišenom temperaturom, ponekad do 40 ºC, tresavicom i zimicom. Sedimentacija je često povišena, leukociti u krvi gotovo uvijek povišeni, a u mokraći je povišen broj leukocita, često i bjelančevina i eritrocita. Kod jače upale mokrenje postaje oskudnije, ali učestalije, najčešće bez peckanja. Peckanje kod mokrenja javlja se kod upale u donjim dijelovima mokraćnog sustava (mokraćna cijev i mokraćni mjehur). Bolovi se vrlo često “šire” u obje prepone tj. donji dio trbuha, lijevo i desno od pupka.

Nespecifične upale bubrega nastaju kada pijesak ili kamenac na svom putu izlaska iz bubrega ozlijede sluznicu i izazovu lokalnu upalu na mjestu ozljede. Specifične upale najčešće uzrokuju specifične bakterije (Escherichia colli, Pseudomonas aeruginosa, Proteus mirabilis, streptoccocus, stafiloccocus) i mnoge druge. Dugo se liječe, a uz antibiotike se moraju upotrijebiti i neki drugi lijekovi i pomoćna ljekovita sredstva.

Bolovi koje bolesnice opisuju na desnoj strani donjeg dijela trbuha kod liječnika nameće dilemu radi li se o nekoj od navedenih bolesti u mokraćovodu (upala, pijesak, kamenac) ili se radi o reflektirajućoj boli iz desnog bubrega, upali “slijepog crijeva” ili crvuljka, odnosno bolestima desnog jajnika. Osim navedenoga, u desnoj strani donjeg dijela trbuha, kao i cijelom donjem dijelu trbuha, ponekad se na ultrazvuku vide i tumorske promjene u debelom crijevu (uz pomoć kolor dopplera i to ako su veće, kada već značajnije zatvaraju unutrašnjost crijevne vijuge).

Kamenci u mokraćnom sustavu

U krajevima sjeverne i sjeveroistočne Hrvatske često viđamo slučajeve urolitijaze, to jest pojave kamenaca u bubregu, mokraćovodu i mokraćnom mjehuru. Osim kamenaca većih od 4 mm, u praksi susrećemo i mikrolite ili pijesak u bubrežnim čašicama. U trenutku kada se kamenac pokrene iz bubrežne čašice javljaju se žestoki bolovi, jedni od najjačih koje čovjek može doživjeti. Kada se iz bubrega u većoj količini pokrene pijesak, također može izazvati vrlo neugodne bolove, najčešće na jednoj strani bubrega ili donjeg dijela trbuha. Bolesnice tada nerijetko prestanu mokriti i povraćaju.

Uzrok učestale pojave kamenaca u mokraćnom sustavu je konzumiranje vrlo “tvrde” vode za piće ili male količine tekućine dnevno, čemu su sklonije žene koje inače piju malo tekućine. Dnevno se mora popiti barem 2 l tekućine, ne ubrajajući mlijeko. U odrasloj životnoj dobi, nakon 25. godine života, mlijeko treba piti umjereno (ne više od pola litre na dan), jer mlijeko u sebi sadrži ione kalcij oksalata koji mogu sudjelovati u tvorbi mokraćnih kamenaca. Bolesnice koje boluju od gihta (povećanja mokraćne kiseline u krvi) imaju češće kamence bubrega organskog podrijetla.

Ginekološke bolesti

Bolovi u u donjem dijelu trbuha kod žena su često složeniji za dijagnostiku nego kod muškaraca, jer se može raditi i o bolovima uzrokovanim ginekološkim bolestima.

Od ginekoloških uzroka bolova u donjem dijelu trbuha treba navesti predmenstrualne bolove, osobito u mlađih djevojaka u kojih je maternica još nedovoljno razvijena. U pitanju mogu biti i ciste jajnika, koje su najčešće bezazlene, osobito one promjera 5-30 mm. Veće ciste najčešće zahtijevaju operativno liječenje. Bolovi mogu potjecati i od upale unutrašnjosti rodnice i maternice, koje se mogu javiti u svakoj, a osobito u mlađoj dobi. Najčešće ih uzrokuju trihomonas, klamidija i ureaplazma.

Ponekad, dok još ne znaju jesu li trudne, žene obično dolaze na pregled zbog izrazitih bolova u donjem, desnom dijelu trbuha, nerijetko s refleksijom bolova u donji dio leđa. Osim već spomenutih bolesti, treba razmišljati i o vanmaterničnoj trudnoći čak i onda ako je žena imala uredan zadnji menstrualni ciklus. Upala “slijepog crijeva”, zapletaj crijeva i vanmaternična trudnoća najčešća su hitna stanja u donjem dijelu trbuha koja se mogu reflektirati po cijelom trbuhu. Kao i uvijek, dijagnostika uključuje detaljan razgovor, klinički i ultrazvučni pregled te laboratorijske pretrage krvi i mokraće.

Kod žena u premenopauzi i menopauzi bolove u donjem dijelu trbuha može pratiti “bježanje” mokraće. Mokrenje kod kihanja, smijanja, kašljanja i dizanja težih predmeta može biti uzrokovano spuštenim mokraćnim mjehurom i maternicom. Takve žene izloženije su različitim uzročnicima koji uzrokuju upale mokraćne cijevi, mjehura, rodnice i maternice.

Osobe oboljele od šećerne bolesti imaju učestale mokraćne infekcije (zbog lužnatije mokraće uslijed izlučivanja šećera mokraćom) pa se nerijetko događa da kontinuirano moraju biti pod manjom dozom antibiotika i drugih pomoćnih lijekova.

Kod žena koje se žale da su primijetile krv u mokraći ili na donjem rublju, osobito u menopauzi, osim na mokraćni sustav treba sumnjati i na ginekološki uzrok. Neke bolesnice svjesno ili nesvjesno pogrešno zaključe odakle krv koju su primijetile.

Ostali mogući uzroci

Treba spomenuti još neke uzroke, svakako ne nevažne za liječnika, a osobito bolesnika. Bolovi mogu potjecati od divertikula (“slijepog džepa”) debelog crijeva. U tom slučaju se obično radi o grčevitim bolovima, osobito nakon jela ili napora, koji se spontano smire pa zatim ponovo jave. Ponekad se mogu javiti i jaki bolovi, kada ostaci probavljene ili djelomično probavljene hrane zaostanu u slijepoj vijuzi divertikula, kada ona može biti uzrokom razvoja kliničke slike kao kod zapletaja crijeva.

Bolovi u donjem abdomenu mogu biti i posljedica reflektirajuće boli iz kralježnice, a ponekad i kukova.

Iako relativno rijetko, kao posljedicu bolova u donjem dijelu trbuha susrećem i aneurizmu donjeg dijela aorte (proširenje dijela ili cijelog tijeka abdominalne aorte). Nažalost, najčešće se razvija bez bolova, što je vrlo opasno zbog mogućnosti spontanog prsnuća.