ZNAJU DA IH MUŽEVI VARAJU GODINAMA I OSTAJU U BRAKU! ZAŠTO? Čuveni psiholog objasnio – “Evo što se to dešava”

Čuveni ruski psiholog odgovorio je na pitanje koje se često nameće – da li žena treba da oprosti prevaru?

“Preljuba jeste trauma. Nije udobno biti ni u koži onoga ko je otkriven. Međutim, najmanji broj brakova se razvodi zbog preljube. To zaista nije najčešći razlog, vrlo mali procenat zauzima. Čak se dešava da brak bolje funkcioniše poslije, jer do prevare je nešto dovelo. To je često loš bračni odnos koji partneri nisu znali da reše sami i onda se našao neko treći za jednog od partnera”, ovako je govorila psihoterapeutkinja Ivana Sinđić jednom prilikom.

To je bilo dovoljno da se pokrene pitanje da li žena treba da oprosti prevaru. Uvreženo je mišljenje da je došlo vreme kada su žene svjesne da im muževi nisu verni, čak i da su pojedini u paralelnim vezama, ali i da, bez obzira na to, ostaju u brakovima. Zašto, zapravo, neke žene biraju da ostanu u takvom odnosu i zašto se ne osjećaju dovoljno motivisano da promijene svoj život nabolje, bilo je pitanje kojim se pozabavio poznati psiholog Mihail Labkovski.

Objasnio je da žene koje ostaju u vezama gdje su godinama izložene prevari i nepoštovanju, često to čine iz osjećaja ljutnje. Unutar sebe osjećaju gorčinu, bes i povređenost, ali možda ne vide opciju iskrenog oprosta ili čak izlaska iz takve veze. Na taj način, zapravo, same sebi nametnu ciklus patnje i nezadovoljstva, nastavljajući živeti unutar negativnog porodičnog okruženja.

Njihova nada često počiva na vjerovanju u neku vrstu univerzalne pravde ili karme, očekujući da će se nepravda ispraviti sama od sebe. Međutim, Labkovski ističe da je ovakav temelj za odluke pogrešan, piše Sve za ženu. Partner često nastavlja svoje ponašanje, bez trunke odgovornosti ili moralnog zazivanja, dok žena ostaje u istom mjestu, noseći teret nezadovoljstva i nesreće, uvjerena da će se pravda sama pobrinuti za ispravljanje situacije.

Ipak, ulaganje vremena i truda u takva razmišljanja i očekivanja ne predstavlja stvarno rejšenje. Ako osjećate da ste izloženi nepravdi jer partner ne snosi posljedice svojih postupaka, umjesto da se zadržavate u tom osećaju, možda je bolje da ga prihvatite kao deo stvarnosti. Na taj način, nećete propustiti priliku da preuzmete kontrolu nad svojim životom i oblikujete ga prema vlastitim željama.

Labkovski nas podseća da veze izgrađene na temeljima ljutnje često budu najotpornije. To je razlog zbog kojeg ljudi ponekad ostaju u situacijama koje im ne donose sreću, nadajući se da će se pravda jednom uspostaviti. Kako zaključuje, ostati u vezi u kojoj niste srećni, samo da biste postigli neku vrstu moralne zadovoljštine, nije pravo rešenje. Ako niste u mogućnosti iskreno oprostiti prevaru i prevazići je, ostati u toj vezi neće vam donijeti pravu sreću. Možda će biti teško, ali ponekad je najbolje prekinuti takvu vezu i krenuti dalje.

Fokusirajte se na sebe, na svoj rast i zadovoljstvo, bez očekivanja da će se drugima nepravda nekako vratiti. Neka svako donese svoje izbore, a vi se usmjerite na vlastiti put i uživajte u svim čarima koje vam život pruža, udaljavajući se od toksičnih iskustava.

(MONDO)